poniedziałek, 10 września 2012

Jak parzymy tak mielimy


Jeśli już zaopatrzyłaś/łeś się w ziarnistą kawę, to trzeba ją zmielić. Proste: mielimy, parzymy pijemy i jest ok..., bo lepiej zmielić kawę przed parzeniem, niż ją kupić mieloną w sklepie. Zagłębiając się w temat przygotowania dobrej kawy, nie da się pominąć odpowiedniego podejścia do samego mielenia, bo ono również jest czynnikiem, który potrafi zmienić smak parzonej kawy. Zacznijmy od podstawy... Młynek. Może być elektryczny lub ręczny. Komu jak wygodniej, ale jaki?, żarnowy czy wyposażony w noże?

Najczęstsza konfiguracja: młynek elektryczny, nożowy bez regulacji grubości mielenia. Tanio, bez dużego nakładu pracy, lecz nie do końca korzystnie jeśli chodzi o parzenie zmielonej kawy. Można go zastosować, gdy chcemy zmielić kawę grubo lub średnio, lecz takie mielenie charakteryzuje się nierównomiernym rozdrobnieniem ziaren, pojawieniem się pyłu oraz podwyższeniem temperatury ziarna, co przekłada się na zmiany w smaku. 

Najlepszym rozwiązaniem, jest młynek żarnowy, z głowicą z wytrzymałego materiału (tytan, stal, ceramika). Mielone w nim ziarna są miażdżone (kruszone), kawa nie traci swoich właściwości smakowych i jej temperatura zmienia się nieznacznie (praktycznie się tego nie uwzględnia). Młynek żarnowy może być elektryczny lub ręczny. Ręczny, prawdopodobnie każdy widział w domu np. u Babci, często wykorzystywany do mielenia pieprzu. Jeśli taki posiadamy, nie ma potrzeby szukania, sprawdzi się w 100%. Mielenie wymaga troszeczkę kręcenia, ale kawa będzie odpowiednia. Natomiast elektryczny, najlepiej z regulacją grubości mielenia. Płynna regulacja zazwyczaj uwzględnia sposób parzenia kawy – krótko… jak parzymy tak mielimy, chyba, że opcja „Modułu Zaspanego” jak zmielimy, to tak wypijemy :)

Oto parę klasycznych sposobów mielenia odpowiadających sposobom parzenia:

Grube - wyraźnie wyczuwalne cząstki, zazwyczaj wykorzystywane do parzenia sampli w cup castingu oraz French Press.

Średnie – tekstura piasku. Parzenie w: Ekspresy przelewowe i niektóre Dripp'ery (z filtrem z płaskim dnem).

Drobne - tekstura drobnej soli i cukru. Parzenie w: Dripp'ery (z filtrem o stożkowym dnie), Kafetierki, Aeropress'y.

Bardzo Drobne – cząstki bardzo delikatnie wyczuwalne. Parzenie w: Ekspresy ciśnieniowe.

Tureckie - tekstura mąki, jak sama nazwa mówi wykorzystywana głównie do parzenia „Kawy po turecku”

Oczywiście stopnie mielenia mogą być zbliżone lub pośrednie między drobnym, a bardzo drobnym. Takie synchronizacje wykonuje się przy dopasowywaniu mielenia do ekspresu, tak samo przy szukaniu odpowiedniego mielenia do „French Press’a”, kawę mielimy grubo, ale może kolejne 5 obrotów młynka sprawi, że kawa będzie lepsza.
Przygotowanie kawy to ciągłe szukanie i odkrywanie, ale jedna rzecz jest stała: mielmy kawę zawsze przed parzeniem :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz